چهارشنبه , ۲ خرداد ۱۳۹۷
خانه / چاپ عکس / انواع کاغذ چاپ عکس دیجیتال

انواع کاغذ چاپ عکس دیجیتال

کاغذ مورد استفاده در لابراتوار چاپ عکس متفاوت با گونه پرینتر می باشد ، به نحوی که رول هست نه برگی و حساس به نور بوده و تا قبل از اتمام فعل و انفعالات شیمیایی روی آن، نباید نور ببیند. نیترات نقره موجود در سطح این کاغذها نسبت به نور واکنش نشان داده و تصویر روی آن نقش میبندد.
عاملی که در گونه های مختلف کاغذ عکس تمایز ایجاد می کند ، میزان تراکم نیترات نقره و بافت کاغذ است. شرکت های فعال در این زمینه پرتعداد هستند و در ادامه به بررسی ۵ کاغذ پراستفاده در بازار ایران و کاربرد آن ها می پردازیم.
به طور کلی می توان کاغذ های چاپ عکس در لابراتوار را به دو دسته کلی تقسیم کرد که نور را منعکس نمی کنند و مقاومت بیشتری در برابر لمس شدن دارند، کاغذ مات یا luster شرکت Fuji ارزان ترین و پرمصرف ترین کاغذ در چاپ عکس می باشد، دارای بافت درشت و مخملی است. کاغذ silk یا ابریشمی کنتراست بالاتر و بافت درشت تری نسبت به مات داشته و برجستگی سطح آن قابل لمس است، از این گونه می توان تصاویر با کیفیت بالاتری بر روی شاسی یا ژرنال چاپ کرد. کاغذ کانواس نوع دیگری از این دسته است که بافت درشت تر از سیلک دارد و مناسب برای سایز بزرگ و مقاوم ترین نوع کاغذ چاپ عکس می باشد.
دسته دیگر که انعکاس نور بالایی دارد ، دارای بافت نرم و مقاومت کم تر و کیفیت چاپ بالاتر و نزدیک به تصویر واقعی است. کاغذ براق یا glossary مناسب برای تصاویر رنگارنگ و ارزان تر از نوع سیلور یا متالیک(metallic) می باشد. کاغذ متالیک از شرکت کداک و pearl از شرکت Fuji دارای بالاترین تراکم نیترات نقره بوده و نزدیک ترین عکس به تصویر واقعی می باشد، تصاویری مناسب این چاپ است که در آتلیه و یا با دوربین حرفه ای گرفته شده باشند چراکه تمام جزئیات در آن نمایان خواهد شد.
قیمت چاپ در انواع کاغذ نامبرده به ترتیب مات ، براق ، سیلک ، متالیک و کانواس با توجه به قیمت کاغذ افزایش می یابد.

مطلب پیشنهادی

انواع چاپ عکس روی تخته شاسی

قیمت چاپ عکس روی ام دی اف

چاپ عکس روی ام دی اف که تخته شاسی نامیده می شود، مورد علاقه عکاسان …

ایران شاسی دیجی عکس ارتباط با ما