چهارشنبه , ۲ خرداد ۱۳۹۷
خانه / تجهیزات عکاسی / کاربرد رفلکتور در عکاسی

کاربرد رفلکتور در عکاسی

رفلکتور (Reflector) یا بازتابنده نور، یکی از تجهیزات عکاسی است که به نورپردازی بهتر در عکس کمک می کند. رفلکتور ابزاری است که در عکاسی استودیو و فضای باز کاربرد زیادی داشته و جایگزین مناسب و مقرون به صرفه ، فلاش اکسترنال می باشد.

رفلکتور در استودیو

رفلکتور با قرار گیری در زاویه مخالف فلاش ، نور آن را به قسمت تاریک سوژه بازتابانده و نقش نور اضافی را دارد. رفلکتور گزینه ای مناسب برای عکاسی در فضای باز و نور روز می باشد.

رفلکتور درانواع مختلف قابلیت تا شدن و قرار گیری در کیف کوچک را دارد و به راحتی قابل حمل است. جنس رفلکتور از پارچه پلاستیکی بوده و در برخی موارد دو رو و در رنگ های مختلف یافت می شود. به طور معمول رفلکتور در پنج رنگ سفید، نقره ای، طلایی، مشکی و نیمه شفاف یا توری وجود داشته و هر یک کاربرد فنی و مختص خود را دارد.

کاربرد رفلکتور در عکاسی

رنگ سفید نور خنثی ایجاد کرده، رنگ نقره ای با افزایش روشنایی، نور سرد انعکاس می دهد و رنگ طلایی از روشنایی نور کاسته و نور گرم بازتاب می کند. همانطور که در تصویر پایین مشاهده می نمائید، استفاده از این سه زنگ در رفلکتور با موقعیت و شرایط یکسان، تفاوت هایی داشته است.

انواع رفلکتور

یکی از کاربرد های مفید رفلکتور (نیمه شفاف)، دیفیوز یا نرم کردن نور و جلوگیری از نورهای مزاحم و تند به سمت سوژه است. اگر در قسمتی از تصویر سایه نابجا دیده می شود، مثل سایه درخت و برگ، از رفلکتور به عنوان گوبو با قرار گیری بین نور و سوژه استفاده می گردد.

گوبو یا فلگ

مطلب پیشنهادی

اسنوت و مونولایت

کاربرد اسنوت در عکاسی

کاربرد اسنوت در عکاسی متمرکز کردن نور منتشر شده از فلاش یا پروژکتور به شکل …

دیدگاهتان را بنویسید

ایران شاسی دیجی عکس ارتباط با ما